joi, februarie 01, 2007

Ne-am calificat, da' mai jucam si prelungiri

Acum o saptamana si o zi, o echipa a lui Arsenal cu o medie de varsta de 21 de ani reusea un egal miraculos pe Shit Hart Lane. Un 2-2, care nu a fost obtinut pe Fuckfield sau Old Wankford, dar Tottenham e totusi o echipa solida, cu traditie, care isi aliniase toti titularii.
Ieri s-a jucat returul, cine izbavea ajungea in finala Cupei Ligii. Pana in a 2a jumatate a reprizei secunde s-a pastrat scorul afisat pe tabela inca de la inceput. Atunci Wenger a facut mutarea inspirata de a-l introduce pe Tomas Rosicky (pe care bulangii nu il citesc "tomaash rositzchi"). Cehul i-a dat o pasa providentiala lui Adebayor, care in minutul 77 puncta pentru 1-0.
7 minute mai tarziu, arbitrul dicteaza o lovitura libera cel putin suspecta pentru Tottenham. 25-30m lateral stanga. Huddlestone (90% sigur) centreaza, Mido inscrie(cu prea multa lejeritate, futu-i gatu ma-sii de treaba) de langa Kolo Toure. Egipteanul s-a bucurat ca un copil, iar eu nu intelegeam ceva. In tur fusese 2-2, iar acum era 1-1 cu 6 minute inainte de final. Tottenham mai avea foarte putin pentu a inscrie un gol in deplasare. De ce se bucura ca un copil?
Wiley fluiera finalul de meci, iar eu il vad pe Wenger abatut. Comentatorii anunta calificarea lui Arsenal in finala, iar eu nu intelegeam ceva. De ce nu se bucura Wenger, din moment ce a trecut mai departe? Fiind foarte obosit, ma culc.
Peste 10 minute, bantuit de constiinta, impiedicat de caldura nadusitoare sa atipesc, aprind calculatorul. Intru pe livescore. Vad acolo ceva de genul "Extra Time Arsenal 2-1 Tottenham", iar eu nu inteleg ceva. Fiind sigur ca a fost o greseala, innchid fereastra. Din reflex, o incarc iar peste 3 minute. "Extra Time Arsenal 2-1 Tottenham". Dau click pe scor si vad ca pe langa cei 2 marcatori pe care ii cunosteam, mai era trecut si Aliadiere. Aprind televizorul si dau pe TV Sport. Meciul se juca bine-mersi. Peste cateva minute Tomaash Rositzchi face 3-1 si pecetluieste calificarea.
Anul trecut in Cupa Ligii, Arsenal a fost eliminata din cauza unui gol primit in ultimul minut al celor 3 de prelungiri. Fusese 2-2 la general, de aceea stiam ca functioneaza smecheria cu golurile din deplasare. Acum nu a mai functionat, dar pe cei de la TV Sport nu i-a informat nimeni. Eu am pierdut un gol live, pentru un fan asta e cel mai mare rau pe care poti sa i-l faci.
Un lucru e cert insa. Cu o echipa de pusti, Arsenal a dat in Cupa Ligii 11 goluri(adica o caruta!!!) lui Tottenham si Liverpool(cu care a jucat doar o mansa). Finala cu Chelsea va fi abordata tot cu o astfel de echipa, in care media de varsta probabil nu va sari de 23 de ani.
TV Sport... aveti o bila neagra de la mine. Nu pot sa va injur, pt ca mi-ati oferit sezonul asta o groaza de meciuri cu Arsenal. Sper ca nu ma veti mai dezinforma. Eat dust, dust-eaters!