joi, august 16, 2007

unde suntem, ce vrem, ce sanse avem

Nume ca Radkov, Platonov, Rudonja, Stasiak etc exista in constiinta noastra doar pentru ca le-am permis noi. La urma urmei i-am invatat noi fotbal pe sloveni, bagandu-i pe usa din fata a fotbalului mondial, de ce nu i-am invata si pe bielorusi?...
Sunt amarat, la fel ca Hagi. Astea 2 meciuri ne-au aratat unde suntem. Nu suntem cei care jucau semifinala de uefa si ravaseau Europa cu un trident de 3 echipe, suntem exact cei din serile astea 2. Nu am fost in stare sa trecem de o echipa bielorusa limitata la toate punctele, inclusiv la cele fizice(daca benzile erau bulevard, logic ca alergau) si nici sa dam gol cu 2 jucatori in plus unei echipe de pluton din Italia.
Daca fotbalul se juca pe hartie, Steaua trebuia sa aiba 4-0 la pauza. Dumnezeu a fost bun si i-a ajutat, au intors rezultatul profitand si de oboseala gazdelor. Cand ai 2-1 in minutul 85 si beneficiezi de conditia Stelei in Europa, poti sa faci 2 lucruri: sa-i sufoci cu atacul in continuare, avand in vedere ca esti echipa mai bine pregatita fizic, sau sa inchizi jocul prin pase precise in defensiva si la mijlocul terenului, avand in vedere ca esti echipa mai tehnica. Steaua a facut fix pula. A ales solutia lui dinamo de cand era 1-1 si aveau 2 oameni in plus. Dar la ei e alta mancare de peste, ei trebuiau sa se urce peste adversar, insa valoarea si-a spus cuvantul, iar in 8 minute-fix pula ocazii.
Ma indoiesc ca dinamo poate sa invinga pe Lazio. La 0-0 e greu de crezut ca au vreo sansa, avand in vedere ca italienii se vor napusti asupra lor. Pentru Lazio e un meci de totul sau nimic, deci trebuie sa se astepte la ce e mai rau. Sunt sigur ca lazialii vor marca.
Apoi sunt sigur ca Steaua va marca in Ghencea cel putin un gol si la fel de sigur ca Borisov nu va mai da mai mult de un gol. Ei au cam toate sansele, nu exista suspendati, adversarul e modest si ma astept la un 2-0. De partea cealalta, 2-1 pt Lazio... Dumnezeu cu mila.