vineri, decembrie 16, 2005

N-a vrut Dumnezeu

Azi noapte m-am uitat, ca si multi dintre voi, la meciul lui Dinamo. Jocul a fost unul echilibrat, cu ocazii la ambele porti, insa diferenta a fost facuta de hazard si de calitatea atacantilor.
Mi-aduc aminte la reactia lui Gigi Becali dupa meciul Rosenborg-Steaua 3-2, cand patronul stelist declara: "Nu a vrut Dumnezeu..." . Avea perfecta dreptate. Cand e sa vrea Cel de Sus, mingea intra cateodata singura, poti sa fii dominat 89 de minute de adversar, si sa dai un gol norocos in ultimul minut...
Ramanem cu o intrebare: "A fost gol valabil?" . Aici intra in discutie mai multi factori. Daca e sa ne luam dupa ceasul televiziunii care a transmis meciul, golul a fost perfect valabil. Insa nu putem sti niciodata ce afisa ceasul arbitrului, care pana una-alta este cel care in teren e Ceausescu.
Eu mi-as mai pune o intrebare: "Merita Dinamo sa ajunga in saispimi?" . Atata timp cat au fost tinuti in sah de amaratii de la Heerenven, au luat bataie de la Levski si au ratat prosteste in toate cele 4 meciuri, ma simt nevoit sa cred ca echipa nu are maturitatea necesara si calitatea atacului este una indoielnica. In plus, Dinamo trebuia sa plateasca pentru mizeriile trecutului, cand au jecmanit echipe mici cu arbitrii si si-au impus dominatia prin tancuri sovietice.
Sunt sigur ca Dinamo o sa ajunga in "primavara europeana"... cand o sa vrea Dumnezeu.